نوآوران وب

به سایت ما خوش آمدید


بهترین زبان برنامه نویسی

بهترین زبان برنامه نویسی

برنامه نویسی همواره یک زمینه شغلی پرتقاضا و پردرآمد بوده است. به همین دلیل، افراد بسیاری به دنبال ورود به حوزه برنامه نویسی هستند و قصد دارند در این حیطه به صورت حرفه‌ای فعالیت کنند. اما معمولاً افراد در خصوص این مسئله تردید دارند که باید حرفه برنامه نویسی را با یادگیری چه زبانی شروع کنند؟  البته باید توجه داشت که در واقعیت به آن صورت چیزی به نام بهترین زبان برنامه نویسی وجود ندارد و با توجه به کاربرد و زمینه فعالیت، زبان‌های برنامه نویسی مورد استفاده هم متفاوت هستند. بنابراین، در این مقاله کاربردی‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در رابطه با امور گوناگون معرفی شده‌اند.

زبان های برنامه نویسی از نظر کاربرد و تقاضا متغیرهستند. بنابراین قبل از اقدام برای یادگیری این را در نظر بگیرید که کدام زبان برنامه نویسی کاربرد بیشتری دارد. زبان های برنامه نویسی پر کاربرد معمولا ​​حقوق و دستمزد بیشتری دارند و این می تواند شاخص خوبی برای انتخاب شما باشد.

 

زبان برنامه نویسی سطح پایین و بالا چیست؟

در توصیف یک زبان برنامه نویسی، اصطلاحاتی مانند سطح پایین و بالا را خواهید شنید.

این اصطلاحات به طور کلی نشان دهنده میزان استفاده از زبان مورد نظر در نرم افزار هستند.

زبان های سطح پایین

سطح پایین به زبان ماشین یا زبان اسمبلی اشاره دارد.

این زبان ها در واقع مجموعه دستورالعمل هایی هستند که به صورت مستقیم با پردازنده ی سیستم سر و کار دارند و با استفاده از آن‌ها می‌توان دستورات پایه‌ برنامه نویسی را اجرا کرد.

یادگیری این مجموعه دستورالعمل ها، به ویژه در برنامه ریزی پردازنده ها (پردازنده های اینتل مجموعه دستورالعمل های متفاوتی نسبت به پردازنده های ARM دارند)، موثر است.

زبان برنامه نویسی C قبلا سطح بالا در نظر گرفته می شد، اما در واقع این زبان در ناحیه واسط بین زبان‌های سطح بالا و پایین قرار می ‌گیرد. زیرا امکان مدیریت حافظه را ارائه می‌ دهد و از طرف دیگر قابلیت تجرید یا انتزاع را نیز دارد.

در حقیقتC هنوز هم زبان غالب در طراحی سیستم عامل ها است.

زبان های سطح متوسط ​​

این زبان ها، زبان های سطح بالا را به زبان های سطح پایین پیوند می دهند.

به همین دلیل ،C (و C ++ و سایر مواردی که در ادامه توضیح خواهیم داد) بیشتر به عنوان زبان های سطح متوسط ​​در نظر گرفته می شوند.

با در نظر گرفتن این تعاریف، ​​زبان های برنامه نویسی سطح متوسط در سال 2021 پرطرفدار هستند و Go ، Rust ، Kotlin ، C و C ++ از زبان های مشهوری هستند که در این گروه قرار می گیرند.

زبان های سطح بالا

JavaScript ، TypeScript ، Python ، Java و Swift همگی از زبان های محبوب این سطح هستند.

این “سطح” از زبان های برنامه نویسی در واقع برنامه نویسی را آسان می کنند . بیشتر در محیط‌ های برنامه نویسی استفاده می شوند، چرا که کاربر پسند هستند و یادگیری اصطلاحات و مفاهیم آن ها آسانتر است.

بهترین زبان برنامه نویسی در هر یک از این سطوح کدام است؟

این موضوعی است که در نیمه دوم این مقاله به آن پرداخته خواهد شد. در ادامه در مورد بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری هم در سطح پایین و هم در سطح بالا بحث خواهیم کرد.

سوالی که سعی خواهیم کرد به آن پاسخ دهیم این است که کدام زبان با اهداف شما سازگار است.

ویژگی های زبان های سطح پایین در مقایسه با زبان های سطح بالا

به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت که صفات خاصی برای هر یک از این زبان های برنامه نویسی در نظر گرفته می شوند.

در اینجا بک نگاه اجمالی به این تفاوت ها می اندازیم:

 • برنامه نویسی سطح بالا اغلب تمرکز بیشتری بر خلاقیت و تفسیر هنری دارد، مانند کار با GUI ها (رابط کاربری گرافیکی) و سایر عناصر بصری. چارچوب های جاوا اسکریپت و زبان های اسکریپت نویسی (HTML ، CSS ، JSX ، JSON و غیره) نمونه های بسیار خوبی از زبان های متمرکز بر طراحی هستند که نگرانی هایی از قبیل مدیریت حافظه و نمایش داده ها را از بین می برند.
 • برنامه نویسی سطح پایین تأکید بسیار بیشتری بر یکپارچگی مهندسی در سطح دقیق تر دارد. برنامه ها در این حوزه اغلب به عنوان فرآیندهای پس زمینه اجرا نمی شوند و از ترمینال قابل دسترسی هستند. راه حل های برنامه نویسی سیستم بسیار کمتر قابل تفسیر هستند و قوانین سخت گیرانه کد در آنها نقشی حیاتی دارند، به ویژه برای پایگاه های کد بزرگتر. همچنین کد شما تحت بررسی بیشتر قرار خواهد گرفت زیرا “سطح بالاتری” از برنامه ها به برنامه شما تکیه می کنند.

ممکن است به نظر برسد برنامه نویسی سطح پایین دشوارتر از برنامه نویسی سطح بالا است، توجه داشته باشید که این مسئله با مجموعه مهارت ها و ایده آل های شخصی شما ارتباط دارد.

اجازه دهید نگاهی به اینکه کدام زبان های برنامه نویسی سطح پایین باید در رادار شما باشند بیندازیم.

بهترین زبان های سطح پایین (برای یادگیری)

در این قسمت در مورد زبان های برنامه نویسی سطح پایین تا متوسط ​​ بحث خواهیم کرد.

اجازه دهید شروع کنیم.

جاوا (پیشنهاد ما در زبانهای سطح پایین)
 • رتبه محبوبیت: 5
 • متوسط ​​حقوق (سالانه): 50 دلار جهانی / 120 دلار آمریکا
 • محبوب ترین ابزار ساخت: Maven

جاوا موقعیت خود را به عنوان یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در سال 2021 حفظ کرده و در برنامه های سازمانی یا برنامه های مورد استفاده شرکت های بزرگ که وظایف مهم را انجام می دهند، به شدت مورد اعتماد است.

در دنیایی که در آن متن باز در حال تبدیل شدن به یک استاندارد نرم افزاری مدرن است، OpenJDK (کیت توسعه باز جاوا) که برای اولین بار در سال 2006 در دسترس قرار گرفت، از پشتیبانی خوبی برخوردار است.

جاوا به طور منظم هر 6 ماه نسخه های جدید منتشر می کند.

نقاط قوت جاوا
 • اکوسیستمی که دارای ابزارهای توسعه قدرتمند با پشتیبانی چند پلتفرمی و منابع آموزشی فراوان، کتاب ها و بحث های گروهی است.
 • تقاضای شغلی برای برنامه نویسان جاوا همچنان بالا است، و این معادل یک بازار سالم با فرصت های شغلی بسیار خواهد بود.
 • متن باز، امکان یادگیری عملکردهای داخلی و کمک به توسعه زبان را فراهم می کند.
نقاط ضعف جاوا
 • سرعت اجرایی پایین، از نظر قابلیت استفاده، همراه با استفاده زیاد از پردازنده، بزرگترین مشکل جاوا هستند.
 • نشت فضای حافظه که زبان های دیگر مانند Rust آن را حل کرده اند.
 • از نظر عملکرد با مجموعه زبان های C ، Rust و Go مطابقت ندارد، و این می تواند تسلط جاوا بر فضای نرم افزار سازمانی را با گذشت زمان از بین ببرد.
کاتلین

 

 • رتبه محبوبیت: 4
 • متوسط ​​حقوق (سالانه): 54 هزار دلار جهانی / 130 هزار دلار آمریکا
 • محبوب ترین ابزار ساخت: Gradle

Kotlin یک زبان برنامه نویسی جدید مرتبط با جاوا است.

نسخه 1.0 در فوریه 2016 منتشر شد، این زبان به ویژه برای توسعه تلفن همراه آندروید به سرعت مورد استفاده قرار گرفته است. این استقبال دو دلیل اصلی دارد:

 • کاتلین ایمن تر و خلاصه تر است. کاتلین راه های بسیار مختصرتری برای کارها دارد و مسائل را با تعداد خطوط کد کمتری حل می کند. علاوه بر این کد های کاتلین از کد های جاوا امن تر هستند زیرا به واسطه طراحی خود از خطا های معمول برنامه نویسی جلوگیری می کند.
 • Kotlin در توسعه اندروید با فایل های جاوا سازگار است. در نتیجه یک پروژه می تواند به تدریج از جاوا به کاتلین منتقل شود.

اکنون این پرسش مطرح می شود که اگر کاتلین یک راه حل برتر است، چرا هنوز از جاوا برای توسعه اندروید استفاده می شود؟

کاتلین یک زبان برنامه نویسی جدید است و اکوسیستم آن هنوز در مراحل اولیه است.

مستندات و آموزش های جاوا هنوز از کاتلین بیشتر هستند، بنابراین تازه واردان در توسعه اندروید (اندروید مهمترین کاربرد کاتلین است) ممكن است جاوا را انتخاب كنند.

همچنین لازم به ذکر است که پردازش موازی در کاتلین -با پشتیبانی از Coroutines – بسیار خوب پشتیبانی می شود.

Coroutines کدگذاری برنامه های کاربردی چند رشته ای را ساده می کنند. در دنیایی که اکثر دستگاه ها با هسته های پردازشی کار می کنند، تقاضا برای کاربردهای بهینه تر رو به افزیش خواهد بود.

نقاط قوت کاتلین
 • با کدJava کامپایل می شود و با آن سازگار است.
 • نگهداری آن بسیار آسان تر از جاوا است. برخی تخمین ها حاکی از کاهش 40 درصدی کد در مقایسه با جاوا هستند.
 • کتتلین به سرعت خود را به عنوان زبان استاندارد در توسعه برنامه های Android تثبیت کرده است.
 • در حال حاضر پشتیبانی قوی از IDE داشته و کاملا در Android Studio ادغام شده است.

نقاط ضعف کاتلین

هنوز یک زبان برنامه نویسی نسبتا جدید است و در نتیجه فاقد اسناد، آموزش ها و تجربه ای است که رقبای باسابقه آن دارند.

Scala

 

 • رتبه محبوبیت: 22
 • میانگین حقوق (سالانه): 76 هزار دلار جهانی / 150 هزار دلار آمریکا
 • ابزارهای ساخت: SBT

این مقاله تاکنون کاتلین را به عنوان جایگزینی مناسب برای جاوا معرفی کرده است و این شاید به خصوص در مورد توسعه اندروید درست باشد.

اما داستان در اینجا متوقف نمی شود- Scala زبان برنامه نویسی دیگری است که مورد استقبال قرار گرفته و از برخی جهات جایگزین جاوا می شود.

اسکالا مانند کاتلین کاملا با جاوا سازگار است و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که کد جاوا را در اسکالا و بالعکس فراخوانی کنند.

اسکالا مزایای دیگری نیز دارد که مشابه مزایای کاتلین هستند، از جمله کد بسیار کمتر که نیاز به نگهداری و اشکال زدایی را کاهش می دهد.

اما در حالی که دو زبان قبلی فقط شی گرا هستند،Scala به عنوان یک الگوی برنامه نویسی فانکشنال (FP) نیز شناخته می شود.

برنامه نویسی فانکشنال یا تابعی شامل کدهای ساده تر و فرآیند اشکال زدایی راحت تر است.

برنامه نویسی فانکشنال به خودی خود موضوع بزرگی است و اگر می خواهید بیشتر در این نوع برنامه نویسی مشارکت کنید،Scala به عنوان یک زبان برنامه نویسی مرتبط، تازه و مدرن به شما توصیه می شود.

نقاط قوت Scala
 • پردرآمدترین زبان برنامه نویسی در ایالات متحده و شماره 2 در سطح جهانی – حقوقی که برای مشاغل برنامه نویسی مرتبط با Scala در نظر گرفته می شود را نمی توان نادیده گرفت.
 • Scala در انجام کارهایی مانند مقایسه استرینگ ها، تطبیق الگوها و غیره بسیار عالی است. اگر با این ویژگی ها آشنا نیستید، Scala زبان مناسبی برای آشنایی با آنها خواهد بود.
 • Scala در Java Byte Code که توسط JVM اجرا می شود کامپایل شده است و با کد جاوا کاملا سازگار است.
نقاط ضعف Scala
 • درک کدScala به عنوان یک برنامه نویسی شی گرا و فانکشنال، در صورتی که به خوبی مستند یا طراحی نشده باشد دشوار خواهد بود. بنابراین برنامه نویسیScala مستلزم این است که توسعه دهنده نرم افزار در هر دو پارادیم آموزش ببیند، و این به معنای تلاش بسیار است.
 • از آنجا که Scala با JVM اجرا می شود، از نظر زمان اجرا Java ، یعنی عملکرد و منابع مورد نیاز حافظه محدودیت هایی دارد. همچنین می توان از این نتیجه گرفت که موارد استفاده از Scala محدود به موارد استفاده Java است.
C # (سی پلاس)

 

 • رتبه محبوبیت: 4
 • متوسط ​​حقوق (سالانه): 57 هزار دلار جهانی / 110 هزار دلار آمریکا
 • ابزار مدیریت پکیج: NuGet

C # به عنوان یک رقیب قدرتمند برای جاوا در نظر گرفته می شود، البته در بازار سهم کمتری دارد.

یک زبان برنامه نویسی عمومی و محبوب که از پشتیبانی چند پلتفرمی قوی برخوردار است. این زبان دسترسی مستقیم به سیستم عاملی که C و C ++ در آن برتری دارند، ندارد.

مانند جاوا، از C # برای ایجاد برنامه های دسک تاپ برای ویندوز و لینوکس و همچنین برنامه هایی که در فضای وب روی سرور اجرا می شوند، استفاده می شود.

مهمترین کاربرد دیگر C # در ساخت بازی های ویدیویی با موتور بازی Unity است که C # زبان اصلی پلتفرم آن است.

C #

توسط مایکروسافت (نسخه 1.0 در سال 2002 منتشر شد) و به ابتکار .NET ایجاد شد. در نتیجه به چارچوب .NET و محیط زمان اجرا (Run-Time) متکی است.

نسخه C # که شما استفاده خواهید کرد به چارچوب هدف تان بستگی دارد. نسخه های 7.3 تا 9.0 موجود هستند. آخرین نسخه 9.0 است.

C # یک زبان متن باز است و به جزمایکروسافت نسخه دیگری نیز وجود دارد که .NET نامیده می شود.

بدون شک اجرای C # سختی های زیادی دارد و عملکرد آن در حد C ++ ، C ،Go یا Rust نخواهد بود.

این زبان نیز مانند زبان جاوا در پروژه‌های اقتصادی و بزرگ کاربرد دارد.

اندازه برنامه ها معمولا در مقایسه با جاوا که رقیب اصلی C # است به طور چشمگیری کاهش می یابد.

C # قدرت بالایی در نوشتن انواع برنامه و اپلیکیشن دارد. برنامه نویسان با استفاده از این زبان انواع برنامه های دسکتاپی، موبایل، وب و . . . را می نویسید.

نحو زبان C # کاملا ساده و شهودی است، و این آن را برای مبتدیان به یک زبان ایده آل تبدیل می کند.

نقاط قوت C #
 • یک زبان هدفمند و شی گرا که یادگیری و خواندن آن آسان است.
 • به طور مرتب توسط Microsoft به روز می شود.
 • یک کتابخانه استاندارد غنی که می تواند کار شما را به عنوان یک توسعه دهنده آسانتر کند.
 • در صورتی که که با موتور بازی Unity استفاده شود، قدرتمندترین زبان برای توسعه بازی خواهد بود.
 • یک زبان توسعه نرم افزار با کاربرد عمومی.
نقاط ضعف C #
 • نیاز به چارچوب .NETو زمان اجرا، شما را به روزرسانی های ماکروسافت وابسته می کند.
 • زبان بسیار کندی هست. یکی از دلایل این وضعیت واسط اضافی هست که بین سیستم ‌عامل و برنامه قرار گرفته اما دلیل اصلی پیاده ‌سازی بد کامپایلر است.
Rust

 

 • رتبه محبوبیت: 19
 • متوسط ​​حقوق (سالانه): 74 هزار دلار جهانی / 130 هزار دلار آمریکا
 • ابزار مدیریت پکیج: Cargo and Crates

Rust در سال 2010 معرفی شد و یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی نسبتا جدید است.

تیم مهندسی موزیلا از نقاط ضعف زبان های قبلی C ++ ، Java و غیره که بیشتر از مشکلات حافظه و عملکرد ناشی می شوند، درس گرفت و یک زبان برنامه نویسی جدید را از ابتدا ساخت.

عملکرد حافظه دلیل اصلی بروز اشکالات است و رفع چنین مسئله ای بی اهمیت نیست.

Rust علاوه بر عملکرد حافظه، سرعت و کارایی مورد انتظار از یک زبان سطح پایین تا متوسط ​​را برآورده می کند.

به همین دلیل در لیست محبوب ترین زبان ها در Stack Overflow Annual Developer Survey (نظرسنجی سالانه استک آور فلو) رتبه بندی شده است.

گرچه یادگیری آن نسبت به سایر زبان هایی که تا اینجا در مورد آنها بحث کردیم، می تواند دشوارتر باشد، اما مزایای آن مشخص است: اشکال زدایی و زمان اجرای کوتاه.

تعداد زیادی از شرکت ها، از جمله مایکروسافت، Dropbox ، Coursera ، NPM و غیره، در بخشی از برنامه نرم افزاری خود به Rust اعتماد کرده اند- و این روند با توجه به تکامل زبان و اکوسیستم آن به احتمال زیاد ادامه خواهد یافت.

نقاط قوت Rust
 • امنیت حافظه (گزینه ای برای نوشتن کد ناامن در C وجود دارد). قبل از انتشار این زبان امنیت حافظه یک مشکل دیرینه در دنیای برنامه نویسی بود. این مشکل گران قیمت هدفی است کهRust در تلاش برای حل و فصل آن است.
 • Rust به طور مرتب به روز می شود و همچنین از توسعه دهندگانی که می خواهند ویژگی های پیشرفته یا آزمایشی زبان را آزمایش کنند، پشتیبانی می کند.
 • مستندات عالی
نقاط ضعف Rust
 • یادگیری دشوار. وسواس Rust در مورد امنیت حافظه منجر به اتکا به ویژگی های پیشرفته مانند نشانگرهای پیشرفته، نوع دانه ای و غیره می شود و این سطح دشواری و پیچیدگی آن را افزایش می دهد. کامپایلر Rust بسیار هوشمند است و با هر تغییر در کد منبع، به توسعه دهنده کمک می کند.
 • زمان کامپایل می تواند طولانی باشد
بهترین زبان سطح برنامه بالا (یادگیری)

حال اجازه دهید نگاهی به زبان های سطح بالاتر که امسال پرکاربرد خواهند بود بیندازیم .

جاوا اسکریپت

 

 • رتبه محبوبیت: 1 (محبوب ترین!)
 • متوسط ​​حقوق (سالانه): 53 هزار دلار جهانی / 112 هزار دلار آمریکا
 • ابزار مدیریت پکیج: NPM / Yarn

JavaScript در حال حاضر پرکاربردترین زبان برنامه نویسی سطح بالا است. این امر تا حدی به دلیل تسلط آن در توسعه وب و فضای سرور است.

به عنوان یک توسعه دهنده فول استک، باید باJavaScript آشنایی داشته باشید.

توسعه دهنده فول استک (Full Stack Developer) اصطلاح رایج در شرکت هایی است که به دنبال توسعه دهندگانی هستند که در زمینه های مختلف آی تی آموزش کامل دیده اند. مهارت مهمی که تقاضای زیادی دارد. البته باید توجه داشته باشید که کسب این مهارت به ویژه در سطح بالا اگر غیر ممکن نباشد قطعا بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه تنها تعداد کمی از افراد می توانند به این درجه برسند.

آنچه جالب است

این است که JavaScript به طور فزاینده ای به عنوان یک زبان کامپایلری عمل می کند.

بله، این زبان در اصل یک زبان مفسری است، که کدهای آن به صورت خط به خط ترجمه و اجرا می ‌شوند.

کتابخانه های پیش رو (Vue, React و غیره) به ابزارهای ساخت مانند Babel متکی هستند که به این فریم ورک ها اجازه می دهد از ویژگی های JavaScript که هنوز به طور گسترده در مرورگرها یا محیط زمان اجرا Node.js پشتیبانی نمی شوند استفاده کنند.

این مولفه تلفیقی امکان رشد برنامه های افزودنی جدید، به ویژه برنامه افزودنی JSX را فراهم کرده است، برنامه ای که React معرفی کرده و به شدت به آن متکی است.

JavaScript زبان توسعه وب است، هم فرانت اند و هم بک اند.

Node.js یک محیط برنامه نویسی سریع و کارآمد است که برای وب سرورها و فرآیندهای سمت سرور مناسب است.

نقاط قوت JavaScript
 • سریع تر و سبک تر از سایر زبان های برنامه نویسی است.
 • یادگیری آن نسبتا آسان است – و از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری به شمار می رود.
 • پشتیبانی از چند پلت فرم. JavaScript اکنون برای تدوین کد در دستگاه های تلفن همراه (برنامه های iOS و Android یا React Native) در حوزه توسعه برنامه های تلفن همراه، برنامه های دسک تاپ برای ویندوز و Mac و همچنین برای توسعه وب سمت سرور و سمت کاربر استفاده می شود.
نقاط ضعف JavaScript
 • اجرا نشدن روی مرورگرهای قدیمی- هکاربران زیادی هستند که از مرورگرهایی استفاده می کنند که با جاوا اسکریپت ناسازگار هستند. از آنجایی که مرورگرهای قدیمی تگ <script> را نمی شناسند و نمی توانند آن را تفسیر نمایند در اکثر موارد به جای تفسیر اسکریپت، متن آن را در صفحه نمایش می دهند.
 • JavaScript در مقایسه با زبان های کامپایلری، از نظر کارایی یک ضرر دارد. بدون شک C ++ و Rust از جاوا اسکریپت عملکرد بهتری دارند.
TypeScript

 

 • رتبه محبوبیت: 9
 • متوسط ​​حقوق (سالانه): 57 هزار دلار جهانی / 120 هزار دلار آمریکا
 • ابزار مدیریت پکیج: NPM / Yarn

این مجموعه فوق العاده جاوا اسکریپت در سال های اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

TypeScript یک زبان تایپ شده و زیر مجموعه جاوا اسکریپت است. این زبان ویژگی های پیشرفته ای مانند پشتیبانی از کلاس پیشرفته، مجموعه گسترده ای از کلمات کلیدی و الگوهای نحوی و موارد دیگر را به شما ارائه می کند.

TypeScript توسط مایکروسافت معرفی شد و اکنون چهارمین نسخه اصلی خود را منتشر کرده است.

اگر JavaScript را به عنوان زبان بعدی خود برای یادگیری انتخاب کرده اید، بهتر است یادگیریTypeScript را هم در نظر بگیرید.

نقاط قوت TypeScript
 • برنامه نویسان برای پیش بردن پروژه خیلی به هم وابسته نیستند و این در تلاش های تیمی و پروژه های توسعه وب متن باز ارزشمند است. این زبان به خودی خود مشکلات برنامه نویسان را حل نمی کند اما به حل آنها کمک می کند.
 • پشتیبانی عالی از IDE.
نقاط ضعف TypeScript

با توجه به اینکه انتظار می رود در این زبان ارورها به دقت شناسایی شوند، توسعه دهندگان تصور می کنند کدهایی که به این زبان می نویسند عاری از هر گونه خطایی هستند در حالیکه چنین نیست.

 • پیچیدگی بیشتری را به محیط توسعه می بخشد بنابراین برای پروژه های طراحی گرا مانند طراحی صفحه وب مناسب نخواهد بود.
 • همه API ها و کتابخانه ها از TypeScript پشتیبانی نمی کنند. حتی اگر پروژه شما کاملا تایپ شده باشد، ممکن است سرویس های خارجی یا کتابخانه هایی که استفاده می کنید، تایپ شده نباشند.
پایتون (پیشنهاد ما در زبانهای سطح بالا)

 

 • رتبه محبوبیت: 4
 • میانگین حقوق (سالانه): 59 هزار دلار جهانی / 120 هزار دلار آمریکا
 • ابزار مدیریت پکیج: Pip, Conda

مسلما Python از زمان تاسیس تاکنون- با توجه به محبوبیتی که در میان جامعه توسعه دهندگان پیدا کرده است نرخ پذیرش بالایی دارد.

علم داده، نرم افزارهای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، توسعه وب سمت سرور و برنامه های بلاکچین همه از برنامه هایی هستند که با پایتون نوشته می شوند.

آخرین نسخه در زمان نگارش این مقاله، نسخه 3.9.0 است که در اکتبر 2020 با پنجره پشتیبانی 5 ساله منتشر شد.

اگر قصد یادگیری پایتون را دارید (در سال 2021)، بهتر است حداقل پایتون نسخه 3.5 را بیاموزید.

کد پایتون که از  style guideدقیق پیروی می کند به عنوان کد “Pythonic” شناخته می شود.

 

نقاط قوت پایتون
 • خواندن و نوشتن پایتون نسبتا آسان و یادگیری آن آسان است. نحو این زبان سعی دارد تا آنجا که ممکن است به انگلیسی شباهت داشته باشد، در نتیجه پایتون به مبتدیان توصیه می شود.
 • پشتیبانی از چند پلت فرم برای همه سیستم عامل های اصلی، با ابزارهایی مانند Virtualenv. با پشتیبانی از چارچوب برنامه های وب Flask یا Django که راه حل های اصلی بسیاری از توسعه دهندگان وب هستند، این زبان از توسعه وب پشتیبانی قابل توجهی می کند.
 • برنامه های یادگیری ماشین /برنامه های یادگیری عمیق با Python توسعه یافته اند.
 • Pip package manager ابزاری عالی با مجموعه بزرگی از کتابخانه ها و بسته هایی است که زمینه های مختلف به آن اعتماد دارند.
نقاط ضعف پایتون
 • زمان اجرای کند. هرچند پکیج های مختلف پایتون مانند NumPy با کامپایل کردن کتابخانه خود با C و C ++ و ارائه یک رابط پایتون، این مسئله را دور زده اند.
 • پایتون به صورت پویا تایپ می شود، به این معنی که در زمان اجرا تفسیر می شود و این باعث بروز خطاهایی است که در زمان اجرا نشان داده می شوند.
 • پایتون در دسترسی به بانک اطلاعات محدودیت هایی دارد. در مقایسه با فناوری های رایج مانند JDBC و ODBC ، لایه دسترسی به پایگاه داده Python کمی توسعه نیافته و بدوی است.

Swift

 • رتبه محبوبیت: 17
 • میانگین حقوق (سالانه): 58 هزار دلار جهانی / 125 هزار دلار آمریکا
 • ابزار مدیریت پکیج: CocoaPods, Swift Package Manager, Carthage

اکوسیستم اپل را نمی توان در هنگام بررسی بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری نادیده گرفت.

با توجه به اینکه iOS بیش از 2 میلیارد دستگاه فعال دارد و macOS به Apple Silicon منتقل می شود، می توان گفتSwift از نظر تقاضا در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد.

 

اگر می خواهید برنامه هایی برای اکوسیستم اپل ایجاد کنید، سوئیفت یکی از زبان هایی است که باید یاد بگیرید.